Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να ισοφαρίσει και είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να το κάνει αλλά η μπάλα, όπως και στις φάσεις του πρώτου μέρους, δεν κατέληξε στα δίχτυα, με συνέπεια να έρθει η… τιμωρία στο 65′ με το 0-2 από τον Λιούμπισιτς, ο οποίος έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 0-1 παρά τις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες της Ένωσης, η ομάδα του Αλμέιδα μπήκε στο δεύτερο με στόχο την ισοφάριση και είχε τις ευκαιρίες, μεγάλες ξανά, για να ισοφαρίσει. Δεν το έκανε όμως ούτε ο Τσούμπερ, ούτε ο Άμραμπατ. Και αφού δεν το έκανε κανείς τους, έγινε ό,τι και στο πρώτο μέρος…

Στο 65′, στη μοναδική φάση που φάνηκε επιθετικά η Ντιναμό, ο Πέτκοβιτς βρήκε ωραία τον Λιούμπισιτς και αυτός τελείωσε τη φάση για το 0-2, το οποίο δίνει την πρόκριση στους Κροάτες, με τους Κιτρινόμαυρους να θέλουν γκολ για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.