Την 6η νίκη του σε οκτώ αγώνες στη φετινή Euroleague και παράλληλα την 4η σε τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια, συνεχίζοντας ως η μοναδική αήττητη ομάδα μακριά από την έδρα της, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε της Μπάγερν με 82-71 στο Μόναχο και παραμένει πολύ ψηλά στην κατάταξη.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και απόλυτη συγκέντρωση στο παιχνίδι τους, οι Πειραιώτες πήραν από νωρίς μια διαφορά 9 πόντων (6-15 στο 5′) χάρη στους Βεζένκοβ και Κάνααν, για να ακολουθήσουν οι πέντε πόντοι του Γουόκαπ που βοήθησε ώστε η διαφορά να μεγαλώσει κι άλλο (6-23 στο 7′), αφού η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εξαιρετική στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε στο +16 (11-27) την πρώτη περίοδο και συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη, όπως δείχνει το +16 (22-38) στο 16′, αλλά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι Πειραιώτες… κόλλησαν στην επίθεση και παράλληλα οι Γερμανοί άρχισαν να σκοράρουν με διαδοχικά τρίποντα, καταφέρνοντας έτσι να πλησιάσουν στο -6 (34-40).

Η Μπάγερν είχε αρχίσει να ελπίζει ξανά αλλά στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι φρόντισαν να της κόψουν τη φόρα, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Βεζένκοβ που σκόραρε με κάθε τρόπο, δίνοντας και πάλι μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του Μπαρτζώκα (44-59 στο 28′). Και όταν οι Γερμανοί προσπάθησαν να πλησιάσουν, ανέλαβε ο Παπανικολάου, ο οποίος έστειλε τον Ολυμπιακό στο τελευταίο δεκάλεπτο με +13 (54-67 στο 30′).

Εκεί, οι Βαυαροί, όπως αναμενόταν, τα έπαιξαν όλα για όλα και κατάφεραν να πλησιάσουν στο -4, αφού το σκορ ήταν 65-69 στο 36′, αλλά οι Γουόκαπ, Λαρεντζάκης και Φαλ έδωσαν τις απαραίτητες λύσεις στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να πάει στο +9 (65-74) στο 38, επικρατώντας τελικά με +11 (71-82).

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 34-40, 54-67, 71-82