Τραγικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στη Basket League, αφού προηγήθηκε με 20 πόντους στη Θεσσαλονίκη και τελικά έχασε με 81-71 από τον Άρη.

Πάντα στην πρεμιέρα ενός πρωταθλήματος μπορεί να συμβούν εκπλήξεις, αλλά αυτό που έγινε στη Θεσσαλονίκη δεν το περίμενε κανείς, από τη στιγμή που το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 24-43. Οι πράσινοι, άλλωστε, είχα δώσει στο παιχνίδι τον ρυθμό που ήθελαν, είχαν πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα και γενικά ήταν πολύ καλοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήρθαν τα πάνω-κάτω… Με 3/5 τρίποντα στην γ’ περίοδο, οι κίτρινοι άρχισαν σταδιακά να μειώνουν τη διαφορά και με τον Χάνλαν να κάνει μεγάλο παιχνίδι πλησίασαν στο -5 (47-52) στο 27′ και στο -2 (55-57) στο 30′.

Οι παίκτες του Άρη πανηγυρίζουν

Προσπέραση και νίκη

Το παιχνίδι είχε γίνει, πλέον, ντέρμπι και στα μισά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου ο Άρης πέρασε μπροστά με 64-62, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που τα είχε χαμένα. Και το χειρότερο για τους πράσινους είναι ότι… δεν τα βρήκαν στο υπόλοιπο του αγώνα, με τους Θεσσαλονικείς να πάνε στο +10 (76-66) ένα λεπτό πριν το τέλος, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη και μπαίνοντας με τον καλύτερο τρόπο στο φετινό πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71