Τον Παναθηναϊκό «μιμήθηκε» η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στον τρόπο που επικράτησε της ΚΚ Ζάγκρεμπ (87-74) και έκανε το 8 στα 8, στον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Όπως και στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ, οι Κροάτες έβαλαν… δύσκολα στους γηπεδούχους για περίπου τρία δεκάλεπτα, ωστόσο στο τελευταίο οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας ανέβασαν τον ρυθμό τους, φτάνοντας στη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζαμόν Γκόρντον, ο οποίος τελείωσε το ματς με 18 πόντους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ πίστευαν πως θα νικήσουν την ΚΚ Ζάγκρεμπ, μόνο με τις… φανέλες. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Κροάτες, οι οποίοι έφτασαν ακόμα και στο +7 (16-23), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο υπέρ τους 23-18. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι και τα μισά της περιόδου (28-29), με το τρίποντο του Τζαμόν Γκόρντον να βάζει τη ρωσική ομάδα -για πρώτη φορά στην αναμέτρηση- μπροστά στο σκορ (31-29). Αφού δεν κατάφεραν ανακτήσουν το προβάδισμα οι παίκτες του Άντροιτς, εκείνοι του Καζλάουσκας πήγαν προηγούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο με εννιά πόντους (43-34).

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, η ΤΣΣΚΑ πήγε τη διαφορά στο +12 (46-34) και τη διατήρησε σε διψήφιο αριθμό, σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (53-43). Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Ζάγκρεμπ έκανε ένα επιμέρους σκορ 2-10, μειώνοντας στους τρεις (55-53). Σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (57-58), το τρίποντο –όμως- του Σισκάουσκας να διαμορφώνει το 60-58. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ρωσική ομάδα «πάτησε το γκάζι», με αποτέλεσμα να κάνει το οκτώ στα οκτώ στην Ευρωλίγκα με το τελικό 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-34, 60-58, 87-74

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 3, Λαβρίνοβιτς 5(1), Σισκάουσκας 11(3), Μέχια 13, Κρστιτς 14, Βορόνοφ 2, Βορόντσεβιτς 10, Χριάπα 2, Πονκρασόφ 2, Κουρμπάνοφ 2, Γκόρντον 18(2) , Σοκόλοφ 5.

ΚΚ Ζάγκρεμπ (Άντροϊτς): Μάσιτς 5(1), Σίμον 21(2), Μέι 13(1), Ράνσιτς 2, Όζμπολτ 2, Σάριτς, Χέιτβελτ 19, Μπάμπιτς 8(2), Ντιά 4.

Πηγή: sportfm.gr