Χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ούνιξ στο Καζάν με 93-65, για την τρίτη αγωνιστική του τετάρτου ομίλου της Euroleague. Οι «μπλαουγκράνα» έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Λόρμπεκ και Ναβάρο που σημείωσαν 24 και 19 πόντους αντίστοιχα έκαναν το 3/3 και παρέμειναν αήττητοι.

Οι Ισπανοί έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους όταν με σερί 11-0 έφτασαν γρήγορα στο +10 (9-19) ενώ με το καλάθι του Χουέρτας προς το τέλος του δεκαλέπτου έκαναν και το +11 (14-23). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Πασκουάλ με εννέα αναπάντητους πόντους πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο διατήρησαν το προβάδισμα τους στα ίδια επίπεδα (32-44).

Η τρίτη περίοδος ήταν και η καθοριστική για το ματς. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα τρεισήμισι «νεκρά» λεπτά της Ούνιξ έφτασαν ακόμα και στο +24 (41-65) και ολοκληρώνοντας 30 λεπτά παιχνιδιού με προβάδισμα άνω των είκοσι πόντων (48-69), κλείδωσαν επί της ουσίας τη νίκη.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο με την Μπαρτσελόνα να μην δείχνει οίκτο στους Ρώσους, συντρίβοντάς τους με 65-93.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-44, 48-69,65-93

Ούνιξ (Πασούτιν): Λάιντεϊ 14 (1), Ζαμάνσκι, Σαμοϊλένκο 2, Πασούτιν, Βερεμέενκο 11, Γκριρ 6, Σαβρασένκο 2, Γκουμπάνοφ, ΜακΚάρτι 10, Τζαβάι 7, Ντόμερκαντ 8 (1), Ουίλκινσον 5.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 10 (8 ασίστ), Ναβάρο 19 (3), Πέροβιτς 3, Βάθκεθ 3, Ουάλας, Ινγκλές 6, Εντόνγκ 5, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ24 (2), Έιντσον 5 Μάικλ 16 (2).