Η Κάχα Λαμποράλ επικράτησε-παρά τις αυτοκτονικές τάσεις που έδειξε-της συμπολίτισσας και οικοδέσποινας Μπιλμπάο στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Σούπερ Καπ Ισπανίας με 93-88. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς θα αναμετρηθεί στον τελικό του Σαββάτου με το νικητή του «κλάσικο» μεταξύ Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης που ακολουθεί (22:30).

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπραντ Όλεσον με 23 πόντους και από τους ηττημένους ο Μάρκο Μπάνιτς με 16. Ο Κώστας Βασιλειάδης σε 27 λεπτά είχε 8 πόντους (4/4 βολές, 2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα), ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής σε 5 λεπτά είχε 1 ριμπάουντ (0/1 δίποντο) και ο Μιχάλης Κακιούζης έπαιξε μόλις 3 λεπτά χωρίς να σκοράρει.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι επέβαλαν το νόμο τους από την αρχή του ματς και με πρωταγωνιστή τον Μπραντ Όλεσον έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +14 (32-18). Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε και τους 24 (61-37). Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη κατάφερε να τη μειώσει στο ήμισυ (63-51) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και πλησίασε στους 7 στα μέσα της τελευταίας περιόδου και στους 3 (82-79), κάτι λιγότερο από ένα λεπτό πριν το τέλος. Όμως το «κρύο» αίμα του Φερνάντο Σαν Εμετέριο και του Πάου Ρίμπας από τις βολές δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ολοκληρώσουν τη μεγάλη ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 18-32, 37-53, 54-69, 88-93.

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Φίσερ 3, Τζάκσον 15, Μπάνιτς 16, Μουμπρού 13, Φίσερ 12, Γκριμάου 12, Βασιλειάδης 8, Μπλουμς 9, Μαυροειδής, Κακιούζης.

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας 14, Ντόρσεϊ 3, Μ. Μπιέλιτσα 4, Σεραφέν 13, Σαν Εμετέριο 18, Ερτέλ 8, Όλεσον 23, Τελέτοβιτς 7, Ν. Μπιέλιτσα 3, Πριγκιόνι.

Πηγή: sport-fm.gr