Δύο μέρες μετά τη νίκη του με 83-72 στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός επικράτησε και εκτός έδρας του Περιστερίου, με 84-71 αυτή τη φορά, κάνοντας το 2-0 και παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει Παναθηναϊκό ή Άρη.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν αποφασισμένοι να καθαρίσουν από σήμερα (1/6) με τους ημιτελικούς και το έδειξαν με το… 0-14 στο 3′ Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε το ματς με 7/7 σουτ και ήλεγξε σε απόλυτο βαθμό την κατάσταση, με το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου είναι… 13-35!

Στη δεύτερη, όμως, ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν πόντους από τους Γουίλιαμς και Ξανθόπουλο, για να ανέβει στη συνέχεια και ο Ράγκλαντ. Έτσι, το 30-45 έγινε 40-45 στο 18′, με το Περιστέρι να είναι στο -5 (44-49) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, κρίθηκαν όλα… Με τους Πίτερς και Μιλουτίνοφ να δίνουν συνεχώς λύσεις στην επίθεση ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 46-56 στο 23′ και με 51-67 στο 27′, για να μπει τελικά από το +13 (60-73) στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αυτή του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως διατηρούσε πάντα τον έλεγχο, προηγήθηκε και με +16 (64-80) στο 36′ με βολές του Μιλουτίνοφ και τελικά επικράτησε με 84-71 και έκανε το 2-0, περιμένοντας πλέον Παναθηναϊκό ή Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 13-35, 44-49, 60-73, 71-84