Με δύο βολές του Πάρκερ στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, μετά το φάουλ του Πετρούσεφ, η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Ολυμπιακού με 82-80, απάντησε με break στο break που της είχε κάνει και είναι μπροστά με 2-1 στα play off της Euroleague.

Με τους οπαδούς τους να δημιουργούν καυτή ατμόσφαιρα οι Ερυθρόλευκοι ήθελαν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι αλλά οι Λαπροβίτολα και Βέσελι έδωσαν το προβάδισμα στους Καταλανούς (4-8 στο 4′), με τους Φαλ και Πίτερς να δίνουν στη συνέχεια λύσεις στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το 13-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου περιγράφει με τον καλύτερο τρόπο το πόσο κλειστό ήταν το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και να προηγείται με 32-25 στο 17′, καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (37-32) χάρη σε Πετρούσεφ και Ράιτ.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, η Μπαρτσελόνα μπήκε «ζεστή» και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να προσπεράσει με 40-43, πριν απαντήσουν οι Γουόκαπ και Πίτερς για το 48-45. Προβάδισμα που δεν κράτησαν οι Πειραιώτες αφού ο Λαπροβίτολα έδινε λύσεις στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +6 (51-57).

Εκεί έγινε μια πραγματική μάχη, με τον Ολυμπιακό να κάνει την ανατροπή και να είναι μπροστά μέχρι και το 39′ (71-69), στα 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όμως ο Λαπροβίτολα έκανε το 71-71 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Μια παράταση που όλα έδειχναν ότι θα έληγε ισόπαλη κι αυτή αλλά στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Πετρούσεφ έκανε αχρείαστο φάουλ στον Πάρκερ, ο οποίος με δύο βολές έγραψε το 80-82 και έδωσε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71, 80-82 (παράταση)