Σημαντική νίκη πήρε η Ιαπωνία (2-1 τη Συρία) για την 2η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του ASIAN CUP παρά το ότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 72΄. Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό και είχε τα πάντα (δυο αποβολές, ισάριθμα πέναλτι, δυνατές μονομαχίες, οχτώ κίτρινες κάρτες)! Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα και η Συρία.

Ο Χασέμπε στο 35ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους «μπλέ σαμουράι» με σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Ο Αλ Καντίμπ ισοφάρισε με πέναλτι στο 76΄ σε μια φάση, όπου οι Ιάπωνες έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές αφού αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Καβασίμα. Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα η ομάδα του Αλμπέρτο Τζακερόνι πήρε τελικά τη νίκη με εκτέλεση πέναλτι του Χόντα, οχτώ λεπτά πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Πλέον η Ιαπωνία βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου μαζί με την Ιορδανία και η πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική.