Τον φραγμό των ΜΑΤ συνάντησαν οι διαδηλωτές που πραγματοποιούν πορεία διαμαρτυρίας για τη Μακεδονία, στη Λεωφόρο Γεωργικής Σχολής, στην ανατολική Θεσσαλονίκη. Του ανταποκριτή μας από το thestival.gr στη Θεσσαλονίκη Δυνάμεις των ΜΑΤ αναπτύχθηκαν στον κόμβο μετά τον τερματικό σταθμό των αστικών λεωφορείων στο ΙΚΕΑ, προκειμένου να αποτρέψουν τους διαδηλωτές από το να προσεγγίσουν το ξενοδοχείο Hyatt όπου αυτή την ώρα διεξάγεται η τετραμερής σύνοδος.