Σοβαρά προβλήματα προκαλεί η επέλαση της κακοκαιρίας σε πολλές περιοχές της χώρας. Μάλιστα τα έντονα καιρικά φαινόμενα θα συνεχιστούν και το επόμενο 24ωρο. Στη Θεσσαλονίκη η Πυροσβεστική Υπηρεσία δέχθηκε βροχή από κλήσεις για άντληση υδάτων σε Επανομή, Μηχανιώνα και Αγία Τριάδα. Λόγω της βροχόπτωσης, δεν έλειψαν τα τροχαία ατυχήματα, ενώ το βράδυ δίπλωσε νταλίκα στην περιφερειακή οδό. Σύμφωνα με το thestival.gr, περισσότερες από 100 κλήσεις για άντληση υδάτων αλλά και απεγκλωβισμό ατόμων που έχουν παγιδευτεί στα σπίτια τους που έχουν κατακλυστεί από ορμητικά νερά, δέχτηκε η πυροσβεστική υπηρεσία από κατοίκους της Επανομής, της Μηχανιώνας και του Αγγελοχωρίου του δήμου Θερμαϊκού. Η έντονη βροχόπτωση είχε ως αποτέλεσμα, κυρίως ηλικιωμένοι άνθρωποι, να παγιδευτούν στις οικίες τους και να ζητήσουν τη συνδρομή πυροσβεστών για να απομακρυνθούν. Ήδη, η Π.Υ. έχει επέμβει σε έξι περιπτώσεις για τον απεγκλωβισμό ατόμων, ενώ λόγω της μεγάλης ποσότητας υδάτων, η κυκλοφορία οχημάτων στον δρόμο Επανομής- Μηχανιώνας έχει διακοπεί.
Προβλήματα από την κακοκαιρία σε Πύργο – Βόλο
Προβλήματα στην πόλη του Πύργου προκάλεσε η κακοκαιρία που έπληξε τον νομό Ηλείας την Τρίτη. Προβλήματα στις συγκοινωνίες, στις επικοινωνίες και την ηλεκτροδότηση προκάλεσε σφοδρή καταιγίδα και στην ευρύτερη περιοχή του Βόλου, στη Μαγνησία. Λόγω της έντονης βροχόπτωσης στην πόλη του Πύργου, η Πυροσβεστική Υπηρεσία δέχθηκε 150 κλήσεις για αντλήσεις υδάτων και παροχές βοηθείας. Παράλληλα, δέντρα ξεριζώθηκαν, με την Πυροσβεστική να λαμβάνει πέντε κλήσεις για κοπές δένδρων. Σύμφωνα με τοπικό μέσο ilialive.gr, εργατικές κατοικίες στην οδό Κατακόλου στον Πύργο έχουν πλημμυρίσει.
Αποτέλεσμα αυτής της σφοδρής και πολύωρης καταιγίδας, σύμφωνα με το τοπικό epiruspost.gr ήταν να πλημμυρίσουν χείμαρροι, δρόμοι να μετατραπούν σε ποτάμια, βάρκες να χαθούν κάτω από τα νερά της θάλασσας στα Σύβοτα, να προκληθούν ζημιές στους δρόμους ενώ μέρος στα τουριστικά Σύβοτα παραμένει χωρίς νερό εξ αιτίας βλάβης στο δίκτυο ύδρευσης.