Την ίδια ώρα που ο δήμαρχος Τήνου κ. Ιωάννης Σιώτος μάχεται για την προστασία του περιβάλλοντος και του φυσικού κάλλους της περιοχής, το κυκλαδίτικο νησί αντιμετωπίζει σοβαρότατο πρόβλημα με τη διαχείριση των σκουπιδιών.
Αποστολή του newsbeast.gr στην Τήνο, Γεώργιος Σαρρής
Τα απορρίμματα εδώ και σχεδόν δύο χρόνια έχουν σταματήσει να δεματοποιούνται, με αποτέλεσμα οι πλαστικές σακούλες να κάνουν απειλητική την εμφάνισή τους στις παραλίες καθώς τις μεταφέρουν ανεξέλεγκτα οι ισχυροί άνεμοι που επικρατούν στην περιοχή, ταΐζοντας παράλληλα τα ψάρια με… πλαστικό.
Η κατάσταση είναι αποκαρδιωτική όπως διαπιστώσαμε ιδίοις όμμασι. Τα απορριμματοφόρα μαζεύουν τα απορρίμματα από την πόλη της Τήνου και τα χωριά της ενδοχώρας και τα μεταφέρουν σε ένα οροπέδιο στη θέση Βουρνά, κοντά στο Κοσίνι. Εκεί λειτουργεί χώρος… ανεξέλεγκτης διάθεσης απορριμμάτων για τον οποίο κατά καιρούς έχουν επιβληθεί πρόστιμα στον δήμο.
Η αυτοσχέδια χωματερή δεν φυλάσσεται, τα σκουπίδια είναι πεταμένα ανεξέλεγκτα από ‘δω κι από ‘κει και όχι συγκεντρωμένα σε ένα σημείο, από το έδαφος αναδύονται καπνοί καθώς σιγοκαίνε, οι δεκάδες γάτες κάνουν… πάρτι και τα πακεταρισμένα απορρίμματα που υποτίθεται ότι θα έπαιρνε κάποιο καράβι προκειμένου να τα απομακρύνει και ακολούθως να τα εκμεταλλευτεί, έχουν πλέον λιώσει από τη συνεχή έκθεση στον ήλιο.
Ξαφνικά χάλασε ο δεματοποιητής
Τοπικές ιστοσελίδες αναρωτιούνται πάντως πώς γίνεται να μην υπάρχουν «μερικές εκατοντάδες ευρώ για την προμήθεια συρμάτων δεματοποίησης και μεμβρανών περιτύλιξης;». Ο δεματοποιητής αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε αχρηστεία και τα κατσίκια που βόσκουν εκεί κοντά τρέφονται δυστυχώς με σκουπίδια που βρίσκουν από τις σακούλες που διασκορπίζονται πέρα δώθε.
Ο φόβος της αυτανάφλεξης
Πρόστιμο
Ο νόμος είναι σαφής: «Όταν οι δήμοι ή τα συνιστώμενα από τους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης νομικά πρόσωπα για τη διαχείριση αποβλήτων χρησιμοποιούν Χώρους Ανεξέλεγκτης Διάθεσης Απορριμμάτων, επιβάλλεται εις βάρος του οικείου Δήμου ή των ανωτέρω νομικών προσώπων χρηματικό πρόστιμο». Μάλιστα το 40% του προστίμου περιέρχεται στο Δημόσιο και το υπόλοιπο 60% στο Πράσινο Ταμείο του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας.