Κατά την διάρκεια των φοιτητικών μας χρόνων αλλά και αργότερα μεγαλώνοντας, σίγουρα δώσαμε ραντεβού για καφέ σε κάποιο από τα τραπέζια που ακολουθούν, σε διαχρονικούς πεζόδρομους αλλά και καθιερωμένες περιοχές της Αθήνας. Σε άλλα, πάλι, βρεθήκαμε εντελώς τυχαία, αλλά ανακαλύψαμε με μεγάλη έκπληξη και χαρά κάποιο από τα πιο διαχρονικά στέκια της πόλης. Σωστά κατάλαβες. Αναφερόμαστε σε εκείνα τα cafes που, μετρώντας μέχρι και 40 χρόνια λειτουργίας, αποτελούν μέχρι και σήμερα «θρύλο» για τους θαμώνες τους, και όχι μόνο. Έχοντας καταφέρει το ακατόρθωτο, δηλαδή να παραμείνουν σταθερά στην κορυφή της λίστας εκείνων των στεκιών που σίγουρα πρέπει να επισκεφτείς συνεχίζουν να γράφουν την δική τους ιστορία ξυπνώντας σε όλους εμάς γλυκές μνήμες που μας μεταφέρουν πίσω στο χρόνο. Ακολουθήστε μας, λοιπόν, σε αυτό το νοσταλγικό ταξίδι και ανακαλύψτε (αν δεν το έχετε ήδη κάνει) το επόμενο στέκι σας.
Χάρτες
Ιπποπόταμος
Διόσκουροι