Εντείνονται οι προετοιμασίες για τον αγώνα ταχύτητας αυτοκινήτων της Κυριακής 8 Οκτωβρίου 2017 στο Τατόϊ. Ο αγώνας αναβιώνει μετά από 35 χρόνια και φέτος το σωματείο «Διελπίς Περί Αγώνων» και «DielpisFormula1», το αφιερώνει στον οδηγό Γιώργο Μοσχού (1944-2011) για τη συνολική του προσφορά στο άθλημα και γενικά στα μηχανοκίνητα σπορ.
- Sport
- Τουρισμού (touring)
- Formula Saloon
- Μεγάλου Τουρισμού (turbo-ατμοσφαιρικά)
- Ενιαίο ΣΟΑΑ
- Formula
Συνολικά δήλωσαν συμμετοχή 70 οδηγοί, από τους οποίους 22 θα αγωνιστούν με ιστορικά αυτοκίνητα, αυτά με τα οποία γράφτηκε η ιστορία του θρυλικού σιρκουϊ. Στο πλαίσιο του αγώνα ταχύτητας θα διεξαχθεί και φιλικός αγώνας με αυτοκίνητα ράλι των κατηγοριών Ν-Α-Ε. Η πίστα έχει μήκος 3.610μ ,είναι αριστερόστροφη και περιλαμβάνει 19 στροφές. Το πλάτος της αγωνιστικής διαδρομής είναι στο 20% περίπου 15μ και το υπόλοιπο στα 12μ.