Η Mini ετοιμάζει μια συναρπαστική παρουσία στο φετινό Φεστιβάλ Ταχύτητας του Goodwood, παρουσιάζοντας δύο μοντέλα της σειράς John Cooper Works που αναμένεται να ενθουσιάσουν τους λάτρεις της σπορ αυτοκίνησης.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/07/mini-john-cooper-wor3.jpg)
Το ντεμπούτο του πραγματοποιεί το εντελώς νέο και πρωτοεμφανιζόμενο John Cooper Works E PROtotype, το οποίο αποτελεί το πρώτο ηλεκτρικό μοντέλο John Cooper Works. Το πρωτοποριακό αυτό ηλεκτρικό όχημα θα οδηγήσει ο Charlie Cooper, επιτείνοντας τον ενθουσιασμό που προκαλεί η θρυλική ανάβαση.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/07/mini-john-cooper-wor4.jpg)
Επιπλέον, η μάρκα θα παρουσιάσει το βενζινοκίνητο John Cooper Works PROtotype Νο317 επόμενης γενιάς το οποίο θριάμβευσε στην κατηγορία του στον φετινό 24ωρο αγώνα του Nürburgring και προετοίμασε η Bulldog Racing από το Nürburg.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/07/mini-john-cooper-wor2.jpg)
Προς τιμήν της ιστορικής νίκης του Mini Cooper S στο Rallye Monte Carlo του 1964 πριν από 60 χρόνια, τα δύο αγωνιστικά αυτοκίνητα διαθέτουν ένα μοναδικό καμουφλάζ που δημιούργησε η Ομάδα Σχεδίασης της Mini, καθώς και το εμβληματικό λογότυπο “37” που τιμά την πλούσια κληρονομιά της μάρκας στον μηχανοκίνητο αθλητισμό αλλά και το συγκεκριμένο σημαντικό ορόσημο.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/07/mini-john-cooper-wor5.jpg)
Τα δύο μοντέλα θα κάνουν την επίσημη πρεμιέρα τους το φετινό φθινόπωρο, προσφέροντας μια ματιά στο μέλλον των οχημάτων υψηλών επιδόσεων της ιστορικής μάρκας.