Κατά το «λείπει ο γάτος χορεύουν τα ποντίκια», έτσι και στην περίπτωση του Τραϊανού Δέλλα, όταν απουσιάζει ο έμπειρος αμυντικός, η ΑΕΚ χάνει πάντα βαθμούς φέτος!

Ο Τραϊανός Δέλλας κάνει- κατά γενική ομολογία- μία πολύ καλή χρονιά με την ΑΕΚ. Οι ικανότητές του αναμφισβήτητες, όμως το γεγονός ότι δεν είχε τόσους πολλούς τραυματισμούς φέτος, τον βοήθησαν μέχρι τώρα να έχει εξαιρετική παρουσία κλείνοντας πολλές τρύπες στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ.

Έγινε αλλαγή με Πανιώνιο και στο 5λεπτο η ΑΕΚ δέχτηκε γκολ!

Συμπερασματικά: λείπει ο κολοσσός; Η Ένωση χάνει βαθμούς και αυτό συνέβη σε 3 παιχνίδια που δεν αγωνίστηκε, ενώ στο 4ο ματς που έγινε αλλαγή με τον Πανιώνιο στο 45’ λόγω τραυματισμού, η ΑΕΚ πέντε λεπτά μετά, στο 50’ με τον Ριέρα δέχτηκε το γκολ και ηττήθηκε με 1-0 στη Νέα Σμύρνη! Κι αυτό τυχαίο;

Ο Δέλλας όταν είναι σε καλή κατάσταση κάνει την διαφορά στην άμυνα της ΑΕΚ. Κανείς δεν λέει ότι ο νεαρός Κώστας Μανωλάς δεν είναι σπουδαία πάστα ποδοσφαιριστή (στα χνάρια του Θείου του Στέλιου), όμως η εμπειρία του «Τράϊ» είναι σαφώς πολύτιμη για την Ενωση. Στα δύσκολα μάλιστα φωνάζει παρών ο Δέλλας: στις δύο νίκες με 1-0 σκορ επί του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός ήταν από τους κορυφαίους! Έκανε ματσάρες και καθάρισε τις περισσότερες φάσεις: έμοιαζε με έναν τοίχο που σταματούσε τις μπάλες πριν φτάσουν στον Σάχα και τον Αραμπατζή!

Ο 34χρονος κεντρικός αμυντικός, τον οποίο καμαρώσαμε όλοι στην πορεία προς την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Πορτογαλία το 2004 με την Εθνική, αποδεικνύει ότι είναι σαν το κρασί: όσο περνάει ο καιρός γίνεται καλύτερος! Το σώμα του βέβαια, καθώς είναι ψηλός, δεν τον βοηθάει τόσο πολύ, όπως και κάποιοι τραυματισμοί, όμως όταν είναι σε καλή κατάσταση και με φουλ προπονήσεις κάνει την διαφορά!

ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΑΤΣ ΕΛΛΕΙΨΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ Η ΑΕΚ ΕΧΑΣΕ ΒΑΘΜΟΥΣ

3η αγωνιστική:ΟΑΚΑ με Αστέρα Τρίπολης : Σκόρ 2-2 (-2β)

8η αγωνιστική: Ν. Σμύρνη με Πανιώνιο: Εγινε αλλαγή λ.τρ. στο ημίχρονο και μπήκε ο Μανωλάς: Σκορ 1-0 (-3β)

10η αγωνιστική: Τούμπα με ΠΑΟΚ: Σκορ 1-0 (-3β). Πήρε κόκκινη κάρτα στο 90+5 στον πάγκο.

11η αγωνιστική: Ανθή Καραγιάννη με Καβάλα: Σκορ 2-1 (-3β).

ΣΥΝΟΛΟ: 11 χαμένοι βαθμοί (ή 10 με το σκεπτικό ότι έγινε αλλαγή στη Νέα Σμύρνη με το σκορ να είναι στο 0-0).

13η αγωνιστική: Περιστέρι με Ατρόμητο: Σκορ 1-1

*Τα 9 παιχνίδια που έπαιξε είναι 90 λεπτα+ οι καθυστερήσεις. Σύνολο μαζί με τα 45’ με Πανιώνιο=  896 λεπτά.