Η μέρα του Μάικλ Φελπς ήταν η δεύτερη του εθνικού πρωταθλήματος κολύμβησης, που διεξάγεται στο Ιρβάιν των ΗΠΑ, με τον 25χρονο πρωταθλητή να επικρατεί στα 200μ ελεύθερο και 200μ πεταλούδα.

Ο οκτώ φορές χρυσός Ολυμπιονίκης του Πεκίνου και παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν ο μεγάλος νικητής στη μονομαχία του με τον Ράιαν Λόχτε στα 200μ, τερματίζοντας σε 1:45.61, που αποτελεί και την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο. Μερικά εκατοστά πιο πίσω βρέθηκε ο Λόχτε, ενώ τρίτος ήταν ο Πίτερ Βαντερκάι με 1:46.78.

Αργότερα, ο Φελπς κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο του στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά στα 200μ πεταλούδα με 1:56.00, χρόνος που του έδωσε τη νίκη, ίσως σε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του στο αγώνισμα και 4.46 δεύτερα μακριά από το παγκόσμιο ρεκόρ.