Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι φίλαθλοί του θα θυμούνται για πάντα ως το πρώτο στο ανακαινισμένο και καταπράσινο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός με πρώτο σκόρερ τον Λεσόρ με 22 πόντους νίκησε με 94-79 τη Μπάγερν Μονάχου και έκανε το 2×2 στη Euroleague.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παιχνίδι με διάθεση να παίξουν άμυνα και αυτό έκανε πιο εύκολα τα πράγματα και στην επίθεση, όπως δείχνει το 10-0 στο 3′, με τους Γερμανούς να προσπαθούν να αντιδράσουν στη συνέχεια αλλά να μην καταφέρνουν και πολλά. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προηγήθηκε με 25-10 έχοντας με 10 πόντους τον Ναν, πριν κάνουν ένα 6-0 οι Βαυαροί για το 25-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι συνεχείς αλλαγές του Αταμάν δεν επηρέαζαν τον Παναθηναϊκό που διατηρούσε τον ρυθμό του και έφτασε στο +18 (40-22) στο 17′, αλλά οι Φόιγκτμαν και Ομπστ με τρίποντα κατάφερα να ρίξουν λίγο τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (47-34).

Οι «πράσινοι» παρέμειναν καλοί στην άμυνα και στην τρίτη περίοδο και παράλληλα πρόσφεραν και θέαμα στους φιλάθλους τους, με το σκορ να πάει στο 59-40 στο 23′. Ήταν η στιγμή που σχεδόν όλοι πίστευαν ότι η διαφορά θα ανέβαινε κι άλλο, η Μπάγερν όμως με επιμέρους σκορ κατάφερε να τη ρίξει, όπως δείχνει και το 66-58 στο 30′.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και στο -6 (66-60), οι Μπράουν και Γιούρτσεβεν όμως έστειλαν γρήγορα τον Παναθηναϊκό στο +10 και στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, με το τελικό σκορ να είναι το 94-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-34, 66-58, 94-79