Ο Παναθηναϊκός δεν χρειάστηκε να ανεβάσει ταχύτητα για να νικήσει με 81-68 τον Άρη στη Ρόδο και να προκριθεί στον τελικό του Σούπερ Καπ, περιμένοντας να δει αν ο αντίπαλος του θα είναι ο Ολυμπιακός ή το Περιστέρι.

Οι «πράσινοι» άρχισαν με 0/3 τρίποντα και οι «κίτρινοι» κατάφεραν να προηγηθούν με 6-2, αποδίδοντας καλά στην άμυνα. Απέναντι στον Ναν, όμως, δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 8 πόντους δίνοντας το προβάδισμα (16-13) στην ομάδα του Εργκίν Αταάν, πριν έρθει η αντίδραση των Θεσσαλονικέων για το 20-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη, οι «πράσινοι» με δύο σερί γκολ-φάουλ των Γιούρτσεβεν και Σλούκα ξέφυγαν με 26-20 και στη συνέχεια με 33-24, ελέγχοντας πλέον την κατάσταση. Με τον Γκριγκόνις να ευστοχεί σε τρίποντο ο Παναθηναϊκός ανέβασε κι άλλο (42-30) τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +14 (44-30).

Ο Άρης ήθελε να μειώσει στην τρίτη περίοδο αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Ναν έστειλε τον πρωταθλητή Ελλάδας και Ευρώπης στο +19 (56-37), με τους «πράσινους» να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να μπαίνουν στο τελευταίο 10λεπτο έχοντας προβάδισμα 20 πόντων (66-46).

Εύκολη νίκη, δηλαδή, για τον Παναθηναϊκό που πήγε και στο +23 (75-52) στο 35΄, με τον Αταμάν να κάνει συνεχώς αλλαγές ώστε να ξεκουράζει τους παίκτες του και τους «κίτρινους» να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 66-46, 81-68