Με «διαδικαστικές νίκες» των φαβορί στα ματς του 3ου ομίλου, συνεχίστηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας (24/6), το Κόπα Αμέρικα.

Στο AT&T Stadium του Ντάλας, οι Ηνωμένες Πολιτείες έπαιξαν όσο χρειαζόταν για να περάσουν το χαμηλό εμπόδιο της Βολιβίας. Πρόσωπο του αγώνα, ο Πούλισικ που πέτυχε το πρώτο γκολ των ΗΠΑ μόλις στο 3′ με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής και έδωσε την ασίστ στον Μπάλογκουν για το τελικό 2-0, στο 43′.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ουρουγουάη επιβλήθηκε με 3-1 του Παναμά. Η σελέστε προηγήθηκε νωρίς, στο 16′, με τον Αραούχο, για να «κλειδώσει» τη νίκη στο 85′ με τον Νούνιες, ενώ πέτυχε και τρίτο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βίνα. Για τον Παναμά, μείωσε στο 90+5′ ο Μουρίγιο.