Το τελευταίο διπλό επεισόδιο της καθηλωτικής σειράς της ΕΡΤ1 «Μια νύχτα του Αυγούστου» έρχεται την Κυριακή 25 Δεκεμβρίου, στις 22:00 και αναμένεται συγκλονιστικό.
Ο Μανώλης διαβάζει το γράμμα του Αντρέα και αποφασίζει να επιστρέψει στην Κρήτη. Η Μαρία και ο Κυρίτσης θορυβούνται από την απόφασή του και ετοιμάζονται να συγκρουστούν μαζί του. Ο Αντρέας νιώθει το τέλος να πλησιάζει. Θα καταφέρει να βρει τη λύτρωση για ό,τι έκανε;
Αναλυτικά, στο «Μια νύχτα του Αυγούστου» θα δούμε πως: Οι τελευταίες ημέρες της Ρηνιώς κάνουν τον Μανώλη να έρθει, επιτέλους, αντιμέτωπος με τα συναισθήματα και τις ανάγκες του. Αποδέχεται πια ότι χρειάζεται αγάπη και οικογένεια. Έτσι, όταν η Ρηνιώ φεύγει πια από τη ζωή, ο Μανώλης σκέφτεται για πρώτη φορά να αναλάβει τον ρόλο του πατέρα για τη μικρή Χριστίνα.
![](/image/s320x/file/files/1/2022/12/augoustou-3.jpg)
Αγνοεί, ωστόσο, την ύπαρξη τού γράμματος που έχει ως παραλήπτη τον ίδιο –το μυστηριώδες γράμμα του Αντρέα. Μόλις φτάνει στα χέρια του, αλλάζουν όλα. Ο Μανώλης παίρνει την απόφαση να επιστρέψει στην Κρήτη.
![](/image/s320x/file/files/1/2022/12/augoustou1-3.jpg)
Η Μαρία και ο Κυρίτσης, όταν μαθαίνουν ότι ο Μανώλης βρίσκεται κοντά τους, θορυβούνται για τις προθέσεις του και προετοιμάζονται για τη μεγάλη σύγκρουση. Παράλληλα, ο Αντρέας νιώθει το τέλος να πλησιάζει και παλεύει μες στο κουρασμένο του μυαλό να βρει μια κάποια λύτρωση για ό,τι έκανε.
![](/image/s320x/file/files/1/2022/12/augoustou2-2.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/12/augoustou3-2.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/12/augoustou4-3.jpg)