Η παρατηρούμενη έξαρση των κρουσμάτων κορονοϊού σε όλη την Ελλάδα, πίσω από την οποία βρίσκεται η μεταδοτικότερη της Delta μετάλλαξη Όμικρον, κατά τους ειδικούς, καταγράφεται απόψε και στον εβδομαδιαίο δείκτη της θετικότητας, τον οποίο δημοσιοποίησε στην επιδημιολογική έκθεσή του ο ΕΟΔΥ.
Ειδικότερα, με βάση τα συγκεντρωτικά στοιχεία για την εβδομάδα αναφοράς 27 Δεκεμβρίου 2021 – 02 Ιανουαρίου 2022, «το ποσοστό θετικότητας ήταν 7.53% σε σύνολο 2.650.521 εργαστηριακών ελέγχων (RT-PCR/Rapid-Ag) και 4.64% σε σύνολο 576.348 αυτοδιαγνωστικών ελέγχων». «Στο σύνολο των ελέγχων, το ποσοστό θετικότητας ήταν 5.77%», προστίθεται.
Υπενθυμίζεται πως το «όριο συναγερμού», σύμφωνα με πολλούς επιδημιολόγους, είναι το 3%, αλλά και ότι η διάδοση του ιού στην κοινότητα είναι σημαντική ακόμη και όταν ο λόγος των κρουσμάτων επί των τεστ βρίσκεται στο 1%.
Κατά την ίδια έκθεση ιδιαίτερα επιβαρυμένη περιοχή είναι η Αττική, όπου, σε ό,τι αφορά τον Κεντρικό Τομέα Αθηνών, περισσότερα από 9 στα 100 τεστ ήταν θετικά κατά το εξεταζόμενο χρονικό διάστημα (θετικότητα 9,48%).
Η συγκεκριμένη Περιφερειακή Ενότητα περιλαμβάνει τους εξής δήμους: Δήμος Αθηναίων, Δήμος Βύρωνος, Δήμος Γαλατσίου, Δήμος Δάφνης-Υμηττού, Δήμος Ζωγράφου, Δήμος Ηλιουπόλεως, Δήμος Καισαριανής, Δήμος Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας.
Σε υψηλά επίπεδα κυμάνθηκε η θετικότητα και στην Π.Ε. Ανατολικής Αττικής (7,52%). Σε όλες, ουσιαστικά, τις Π.Ε. της Αττικής η θετικότητα ξεπέρασε το 5,77% που αφορά στον πανελλαδικό, εβδομαδιαίο δείκτη, πλην της Π.Ε. του Νοτίου Τομέα Αθηνών (4,95%).
Σημειώνεται πως τα νέα κρούσματα στην Αττική, το τελευταίο 24ωρο, ανήλθαν σε 17.526.
Αναλυτικά η θετικότητα σε όλη την Ελλάδα κατά την παραπάνω εβδομάδα αναφοράς:
![Ποσοστό θετικότητας στο σύνολο των ελέγχων ανά Περιφερειακή Ενότητα με δεδομένα από 27 Δεκεμβρίου 2021 έως 02 Ιανουαρίου 2022 Ποσοστό θετικότητας στο σύνολο των ελέγχων ανά Περιφερειακή Ενότητα με δεδομένα από 27 Δεκεμβρίου 2021 έως 02 Ιανουαρίου 2022](/image/s320x/file/files/1/2022/01/pinakas-3.jpg)