Κατηφορίζοντας την Ιερά Οδό, από τις γραμμές του τρένου και κάτω, έχεις την αίσθηση ότι εισέρχεσαι σε ένα κομμάτι της πόλης που έχει «κολλήσει» σε μια άλλη εποχή. Χαμηλά σπίτια, παρηκμασμένα αρχοντικά, παλιές βιομηχανίες και αποθήκες, συνεργεία αυτοκινήτων, μικρά ψιλικατζίδικα και μπακάλικα. Με μια λέξη Βοτανικός. Γράφει ο Μίλτος Μιχαλάς Μια γειτονιά του κέντρου με ακατέργαστη γοητεία, που δεν έχει χάσει το χαρακτήρα της, παρ’ ότι βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την πολύβουη νυχτερινή πιάτσα της περιοχής. Στο Βοτανικό δεν βγαίνεις τυχαία για μια μπαρότσαρκα, αλλά γιατί ξέρεις ότι εδώ θα βρεις αυτό που ζητάς. Ένα μικρό και παρεΐστικο μπαράκι, που αγαπά τα εικαστικά και τις jazz μουσικές, ένα ρετρό οινομαγειρείο, που σε γυρίζει πίσω στα κυριακάτικα τραπέζια της γιαγιάς, ένα ατμοσφαιρικό wine bar, που θα μπορούσε να βρίσκεται σε κάθε μητρόπολη του κόσμου. Σε αυτή τη γειτονιά θα ανακαλύψεις μερικά διαμαντάκια που δεν φαντάζεσαι ότι θα μπορούσαν να υπάρχουν εδώ. Παρακάτω συγκεντρώσαμε και σου παρουσιάζουμε τα στέκια της περιοχής που αξίζει να βάλεις στη λίστα σου.
La Soiree de Votanique
Laika
Θα σε Κάνω Βασίλισσα