Μεγάλος νικητής του παγκόσμιου πρωταθλήματος Coffee in Good Spirits 2016 που διοργανώθηκε στη Σανγκάη, αναδείχθηκε ο Μιχάλης Δημητρακόπουλος από το The Underdog στο Θησείο. Σημειώστε ότι πρόκειται για το μοναδικό coffeeshop στην Αθήνα (και στην κυριολεξία, σε όλη την υφήλιο), όπου θα βρείτε 3 Παγκόσμιους Πρωταθλητές barista να σας φτιάχνουν καθημερινά καφέ, μιας και στο διαγωνισμό Coffee in Good Spirits τόσο ο Τάσος Δεληχρήστος (ιδιοκτήτης του The Underdog) το 2008, όσο και ο Γιώργος Κουστουμπάρδης το 2015 και φέτος ο Μιχάλης Δημητρακόπουλος, σήκωσαν τη σημαία της χώρας μας στο υψηλότερο βάθρο.
Λίγα λόγια για το διαγωνισμό
Ο φετινός διαγωνισμός άνοιξε με το Spirit bar, μια δοκιμασία που εντάχθηκε για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Οι baristi έπρεπε να ετοιμάσουν μέσα σε πέντε λεπτά 2 ίδια ροφήματα με βάση τον καφέ αλλά και με ένα από τα τρία αλκοολούχα ποτά: ουίσκι, βότκα ή λικέρ που καθοριζόταν μετά από ρίψη ενός ζαριού. Στον Έλληνα πρωταθλητή έτυχε το ουίσκι και δημιούργησε με αυτό το νικητήριο cocktail που περσινού Παγκόσμιου Πρωταθλητή Γιώργου Κουστουμπάρδη.