Πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση και αφήνοντας στην άκρη τα νεύρα του για τη διαιτησία, ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 92-58 τη Μπαρτσελόνα, έκανε το 2-2 στα play off της Euroleague και θα διεκδικήσει σε 5ο παιχνίδι, στην Ισπανία, την πρόκρισή του στο Final 4.

Η νίκη αποτελούσε μονόδρομο για τους Ερυθρόλευκους ώστε να παραμείνουν ζωντανοί, με τους Μπλαουγκράνα, από την άλλη πλευρά, να είναι πιο χαλαροί και να προηγούνται με +7 (12-19) στο 6′ κυρίως χάρη σε Βέσελι και Λαπροβίτολα, για να κλείσει τελικά η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 21-23.

Με τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο να δίνουν ενέργεια στο παιχνίδι και τον Λαρεντζάκη να ξεσηκώνει το ΣΕΦ με ένα… τετράποντο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 29-23 στο 13′, για να μπουν στη συνέχεια στην… εξίσωση και οι Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς Γκος. Αποτέλεσμα; Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξε σερί 17-0 και προηγήθηκε με 36-23 στο 14′ και με 47-28 στο 19′, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +16 (53-37).

Οι Πειραιώτες μπήκαν στην τρίτη περίοδο με στόχο να «σκοτώσουν» οριστικά τη Μπαρτσελόνα και το κατάφεραν, αφού οι Γουίλιαμς Γκος και Κάνααν με τρίποντα έκαναν το σκορ 59-37 στο 22′, με τους Ισπανούς να μένουν 4 λεπτά χωρίς πόντο και τη διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς, φτάνοντας και στο +25 (72-47) στο 30′.

Το παιχνίδι, όπως εύκολα αντιλαμβάνεται ο καθένας, είχε ήδη κριθεί και απέμενε να φανεί αν ο Ολυμπιακός θα χαλάρωνε ή όχι και η απάντηση ήταν «όχι», με αποτέλεσμα να επικρατήσει τελικά με +34 (92-58), παίρνοντας τεράστια ψυχολογική ώθηση για το 5ο και τελευταίο ματς της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58