Με αυτήν τη μοναδική επίγευση οι συντελεστές και εθελοντές της φετινής διοργάνωσης αποχαιρέτησαν το 6Ο Mount Athos Area KOUZINΑ, που πλέον για τους ειδικούς αλλά και για τους ανθρώπους της ανατολικής Χαλκιδικής αποτελεί πολλά περισσότερα από έναν συνηθισμένο γαστριμαργικό θεσμό. Πράγματι, η τελετή λήξης του φεστιβάλ, που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 15 Ιουνίου στο Aristoteles Holidays Resort & Spa, συγκέντρωσε εκατοντάδες κοινού και λειτούργησε για μία ακόμη χρονιά ως δύναμη συνοχής για την τοπική κοινωνία, η οποία εδώ και πολλά χρόνια σχηματίζει γύρω από αυτό μια ανθρώπινη αλυσίδα φτιαγμένη από κρίκους ζεστασιάς, φιλοξενίας, αλληλεγγύης, προσφοράς και εθελοντισμού. Κατά τη διάρκεια της ιδιαίτερα ζωντανής αποχαιρετιστήριας βραδιάς πραγματοποιήθηκε ανασκόπηση ολόκληρου του φετινού «γαστρονομικού» χρόνου και παρουσιάσθηκαν τα αποτελέσματα της πρωτοβουλίας, ενώ βραβεύθηκαν οι αρωγοί αυτής της μοναδικής στα χρονικά συνέργειας ετερόκλητων ανθρώπων, οι οποίοι προσέφεραν στη διοργάνωση είτε μέσω κύριων, είτε μέσω παράλληλων δραστηριοτήτων. Παιδικά χορευτικά συγκροτήματα προερχόμενα από οικισμούς της ορεινής αλλά και της παράκτιας προαθωνικής ζώνης έκλεισαν χαρούμενα την εκδήλωση, στέλνοντας μηνύματα ελπίδας, ενότητας αλλά και διαιώνισης της προσπάθειας, η οποία φιλοδοξεί να περάσει από γενιά σε γενιά ως κληροδότημα εκείνων που «έφυγαν» προς αυτές που ακολουθούν.
- 28 τοπικοί παραγωγοί
- 13 τοπικοί σύλλογοι αλλά και
- πάνω από 500 εθελοντές από ολόκληρη την προαθωνική χερσόνησο
ένωσαν για μία ακόμη φορά τις δυνάμεις τους, καταστώντας εκ νέου την περιοχή σε κέντρο γαστρονομικού ενδιαφέροντος. Παράλληλα, η επικεφαλής chef της διοργάνωσης Ντίνα Νικολάου και οι διακεκριμένοι chef : Χρήστος Χριστοδούλου, Δημήτρης Τσανανάς, Loic Pasco, Γιώτα Πολυχρονίδου, Λευτέρης Αθανασόπουλος και Mark Vekermans πραγματοποίησαν εξαιρετικές συνεργασίες με τοπικούς chef, ενώ ο bartender Γιώργος Μακρόπουλος παρουσίασε το signature cocktail του φεστιβάλ, βασισμένο στην παραδοσιακή μουντοβίνα και στις ντόπιες βιολογικές μαρμελάδες.
- από ελληνικής πλευράς την Ήπειρο και
- από ευρωπαϊκής την Ισπανία.
Το πρόγραμμά του θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα www.mountathosarea.org στις 31 Αυγούστου.