Ο Άρης προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκρέι αλλά η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε, ισοφάρισε στο 23′ με τον Φαν Βέερτ, έφτιαξε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ και τελικά το πέτυχε στο 43′ με σουτ του Τσούμπερ, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Για την Ένωση η νίκη είναι υποχρεωτική αφού η μάχη για την κατάκτηση του τίτλου θα κριθεί σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό, αν όχι οριστικά, σε αυτό το παιχνίδι και στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός.

Το γεγονός, επομένως, ότι βρέθηκε νωρίς στο σκορ θα μπορούσε να της προκαλέσει σοβαρό πρόβλημα αλλά αντέδρασε πολύ καλά, ισοφαρίζοντας στο 23′ με τον Φαν Βέερτ και κάνοντας το 1-2 στο 43′ με το σουτ του Τσούμπερ, ο οποίος προηγουμένως είχε χάσει καλές ευκαιρίες.