Ο Σέρχιο Αραούχο ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη, κόντρα στον Πανιώνιο, για την 9η αγωνιστική της Super League. Ο Αργεντινός συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Μπακασέτα, στη φάση που λίγα δευτερόλεπτα πριν τραυματίστηκε σοβαρά ο αρχηγός της Ένωσης, Πέτρος Μάνταλος, και έκανε το 0-1 επί του Πανιωνίου, σε ένα σπουδαίο «διπλό» για την ομάδα του.

Ο «Τσίνο» είχε να σκοράρει στο πρωτάθλημα με την κιτρινόμαυρη φανέλα από το παιχνίδι της 10ης Σεπτεμβρίου κόντρα στη Λάρισα, όμως χθες επέστρεψε στο… φλερτ με τα δίχτυα. Αυτό συνέβη στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, με το ακριβώς προηγούμενο τέρμα του στη Super League να καταγράφεται στο ίδιο γήπεδο, στην ίδια εστία, στο ίδιο λεπτό.

Συγκεκριμένα, ο Αραούχο είχε σκοράρει στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της προηγούμενης σεζόν, για να οδηγήσει την ΑΕΚ στα προκριματικά του Champions League,  επετεύχθη στην ίδια εστία με το σημερινό και στο ίδιο λεπτό στο 80:21. Χθες, βρήκε δίχτυα στο 80:47…

fdgfhj

Ο Αργεντινός έχει σημειώσει τρία γκολ στη Νέα Σμύρνη. Το πρώτο από πάσα του Μάνταλου στο 1-1 της 6ης Μαρτίου, το δεύτερο στις 31 Μαΐου με κεφαλιά από φάουλ επίσης του Μάνταλου και το τρίτο χθες το βράδυ, μετά από ασίστ του Μπακασέτα. Σίγουρα δημιουργεί μια δική του παράδοση εκεί…