Ο Άρης υποδέχθηκε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ για την 4η αγωνιστική του Eurocup με στόχο τη 2η νίκη αλλά τελικά υπέστη την 3η ήττα, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν χαμένος και μοιραία έχασε και το ματς με 68-78.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-2 στο 2′, στη συνέχεια όμως ο Τζόνσον άρχισε να σκοράρει συνεχώς για τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα αυτοί να προσπεράσουν και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +6 (17-23).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπρεπε να βελτιωθεί στη δεύτερη και το έκανε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με τον Τολιόπουλο να αρχίζει το σκοράρισμα και να δίνει πολύτιμη βοήθεια στον ΝτεΤζούλιους. Έτσι, με επιμέρους σκορ 22-9, ο Άρης ήταν μπροστά με 39-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν καλά και στην τρίτη περίοδο, όπως δείχνει και το 43-32 στο 23′, αλλά η Χάποελ άρχισε να ανεβαίνει στη συνέχεια και να πλησιάζει στο σκορ, το οποίο ήταν στο 51-48 καθώς άρχιζε το τελευταίο δεκάλεπτο.

Ένα δεκάλεπτο που εξελίχθηκε σε… τραγωδία για τον Άρη αφού ήταν άστοχος στην επίθεση και απαράδεκτος στην άμυνα, με συνέπεια να δεχθεί 30 πόντους και να ηττηθεί τελικά με 68-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-32, 51-48, 68-78

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλεϊ 4, Τολιόπουλος 16 (2), ΝτεΤζούλιους 30 (1), Χατζηδάκης, Γκιουζέλης 2, Μποχωρίδης 4, Κλέι, Πουρλίδας, Γούντμπερι 2, Ρόμπερτς 4, Χοτζ 2.

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Γιονατάν Αλόν): Τζ. Σμιθ 18, Χάρπερ 14 (1), Τζόνσον 11 (1), Γουάλεϊ 10, Τσατσασβίλι 2, Ντόρβατ, Μόργκαν 9 (2), Κ. Σμιθ 7 (2), Ζούσμαν 7 (1), Κορνίλιους.