Με ευχάριστα νέα για την Ελλάδα συνεχίζεται το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Μαραθώνιας – Μεγάλων Αποστάσεων που διεξάγεται στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας, αφού ο Βασίλης Κακουλάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 3 χλμ. Knockout Sprint.

Ο Έλληνας αθλητής ήταν εντυπωσιακός στην πρώτη του συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση και με χρόνο 5:54.50 πήρε το ασημένιο μετάλλιο έχοντας αγγίξει το χρυσό, αφού ο Ιάπωνας Καΐτο Τσουχιμόρι τερμάτισε στην 1η θέση με χρόνο 5:54.10.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Σαχά Βελί από τη Γαλλία που έκανε 5:54.60 ενώ στο αγώνισμα συμμετείχε και ο Άγγελος Χριστοδούλου, ο οποίος τερμάτισε στη 12η θέση.

Σε ό,τι αφορά τα 3 χλμ. Knockout Sprint Νέων Γυναικών, η Γεωργία Μακρή προκρίθηκε στον τελικό, όπου πήρε την 7η θέση με χρόνο 6:15.70.