Την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Wimbledon, όπου θα αντιμετωπίσει την Έμμα Ραντουκάνου, πήρε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία νίκησε με 2-0 σετ την Αράντσα Ρας.

Η παράδοση ήταν υπέρ της Ελληνίδας τενίστριας αφού σε πέντε αγώνες με αντίπαλο την Ρας είχε πέντε νίκες χωρίς να χάσει σετ και τελικά έκανε το 6×6.

Τόσο η Σάκκαρη όσο και η αντίπαλός της κρατούσαν το σερβίς τους στο πρώτο σετ μέχρι και το 6-5, όταν τελικά η Μαρία έκανε το break, έφτασε στο 7-5 και έκανε το πρώτο βήμα για τη νίκη.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη παρέμεινε συγκεντρωμένη και με το σκορ στο 4-3 έκανε το break για το 5-3, κρατώντας αμέσως μετά το σερβίς της για το 6-3.

Έτσι, με 2-0 σετ πήρε την πρόκριση και έχει πλέον μπροστά της την Ραντουκάνου με στόχο να τη νικήσει και αυτή και να βρεθεί για πρώτη φορά στην καριέρα της στους «16» του Wimbledon.

Τα σετ: 7-5, 6-3