Ο Fabien Foret (Kawasaki Intermoto Step) και ο Sam Lowes (Bogdanka PTR Honda) «μαλλιοτραβήχτηκαν» μέχρι το τέλος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Supersport στην Imola.

Ο τελευταίος γύρος ήταν μια σκληρή μονομαχία στήθος με στήθος προσπερνώντας τους πιο αργούς αναβάτες, και εκεί ήταν που έλαμψε η πείρα του Foret. Ο Γάλλος πήρε την πρώτη θέση στο βάθρο αλλά και την βαθμολογία.

Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής, τούρκος Kenan Sofuoglu (Kawasaki DeltaFin Lorenzini) επέστρεψε στη γνώριμη κατηγορία των Supersport – SS 600, έχασε όμως άδοξα την ευκαιρία ενός καλού αποτελέσματος.

Το συμβάν συνέβη όταν έχασε τη γραμμή του στο τέλος του πρώτου γύρου στο σικέην και φαινομενικά «έκοψε δρόμο». Το αποτέλεσμα ήταν να δεχτεί ποινή διάσχισης (ride-through) των πιτ, στην οποία όμως αρνήθηκε να υπακούσει και τελικά είδε τη μαύρη σημαία του αποκλεισμού, τερματίζοντας άδοξα το σαββατοκύριακο στην Ιταλία.

Πάντως το νέο αυτό σικέην έπιασε στον ύπνο πολλούς αναβάτες όλο το τριήμερο και o Sofuoglu δεν ήταν ο μόνος που δέχτηκε ποινή ή μαύρη σημαία.

Έτσι η πενταπλή μάχη των Sofuoglu, Lowes, Morais (Kawasaki DeltaFin Lorenzini), Cluzel (PTR Honda) και Foret κατέληξε σε μια απλή μονομαχία. Φρόντισαν γι’ αυτό ο Cluzel που έπεσε στον 6ο γύρο και ο Morais που περίμενε μέχρι 4 γύρους πριν το τέλος για να τον αντιγράψει.

Τελικά την τρίτη θέση στο βάθρο πήρε ο Ronan Quarmby (PTR Honda), μόλις ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου μπροστά από τον ιδιαίτερα αποφασισμένο Roberto Tamburini (Team Lorini).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα παγκοσμίου πρωταθλήματος Supersport στην Imola (19 γύροι, 93.784 km)