Τρεις σερί ήττες ήταν αρκετές για να μετατρέψουν σε… ηφαίστειο την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία δεν… χαρίστηκε στη Βίρτους Μπολόνια, συντρίβοντας τη με 90-62 στο Βελιγράδι και πανηγυρίζοντας το πρώτο της «δίποντο» στην εφετινή Euroleague. Στο 1-3 υποχώρησαν οι Ιταλοί στην ολοκλήρωση των υποχρεώσεων τους στη «διαβολοβδομάδα».

Ανώτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες η Παρτιζάν, φρόντισε από το πρώτο δεκάλεπτο να βάλει τις βάσεις της νίκης (27-11 στο 10΄), μετατρέποντας -μέσα από την άμυνα της- σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, απέναντι σε μία Βίρτους που δεν μπήκε ποτέ στο ματς.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τζέιμς Νάναλι με 20 πόντους, ενώ από 14 σημείωσαν οι Ματίς Λεσόρ και Ντανίλο Άντζουσιτς. Στους 2 πόντους με απογοητευτικά ποσοστά (0/1 δίποντα, 0-3 τρίποντα, 2/2 βολές) έμεινε ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Από τους Ιταλούς προσπάθησε με 11 πόντους ο Ισμαέλ Μπάκο.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 51-32, 69-47, 90-62

«Τρένο» η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη

Αγχωτική νίκη, την τέταρτη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην εφετινή Euroleague, πήρε η Φενέρμπαχτσε στην Πόλη. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε δύσκολα με 79-77 της Βαλένθια, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην τρίτη ήττα τους.

Το ξέσπασμα της Φενέρ στην τρίτη περίοδο, όταν απάντησε με επιμέρους σκορ 26-15, επανέφερε την τάξη στο «στρατόπεδο» των γηπεδούχων, οι οποίοι βρέθηκαν σε μειονεκτική θέση στο πρώτο ημίχρονο. Στον… επίλογο του αγώνα, όμως, ένα προσωπικό σερί 5-0 του Νικ Καλάθη σε κρίσιμο σημείο (έγραψε το 73-68 στο 38΄) και ακόμη ένα από τον Μάρκο Γκούντουριτς, που ολοκληρώθηκε στα 14΄΄ (78-72), έβαλαν τους γηπεδούχους σε τροχιά νίκης. Η Βαλένθια δεν τα παράτησε, αξιοποίησε τα λάθη της Φενέρ και στα 4΄΄ μείωσε σε 78-77 με τον Ράντεμπο, ο οποίος έκανε γρήγορα φάουλ στον Γκούντουριτς, με τον τελευταίο να μετράει 1/2 βολές και να γράφει το τελικό 79-77.

Οι Σκότι Γουίλμπεκιν (20π.), Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις (17π.) και Τζόναθαν Μότλι (16π.) οδήγησαν την επίθεση της τουρκικής ομάδας, με τον Νικ Καλάθη να είναι κομβικός στο φινάλε και να τελειώνει το ματς με 8 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ. Από τις «νυχτερίδες» ξεχώρισε ο Κρις Τζόουνς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 34-43, 60-58, 79-77

Η Ζαλγκίρις έκανε την έκπληξη κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Η Ζαλγκίρις «σόκαρε» την Μπαρτσελόνα στο Κάουνας, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον με ρεκόρ 2-2 στη φετινή Euroleague. Οι Λιθουανοί επικράτησαν στο… νήμα με 73-72 των «μπλαουγκράνα», για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, εξαργυρώνοντας την αμυντική προσήλωση τους.

Η Ζαλγκίρις περιόρισε στους 16 πόντους τους Καταλανούς σε δεύτερη και τέταρτη περίοδο, άντεξε στο… σφυροκόπημα των Ισπανών στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 21-11, ενώ είχε την ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, αρπάζοντας τη νίκη από την Μπαρτσελόνα.

Συγκεκριμένα, ο Μπουτκεβίτσιους χάρισε από τα 6.75 και πάλι το προβάδισμα στη Ζαλγκίρις στα 26΄΄ για τη λήξη (72-70), ο Λαπροβίτολα κράτησε σε απόσταση αναπνοής τους Ισπανούς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (73-72 στα 14΄΄), αλλά τελικά η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους «πλήρωσε» τις λάθος επιλογές λίγο πριν το φινάλε, όταν έψαξε το νικητήριο σουτ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή, μετά από κλέψιμο του Χίγκινς, αλλά… ταλαιπώρησαν την μπάλα, χάνοντας την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς, με τον Σατοράνσκι να γίνεται τελευταίος αποδέκτης και να… κόβεται από τον Ουλανόβας στην εκπνοή!

Κορυφαίος των νικητών ο Κίναν Έβανς με 18 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Εντγκάρας Ουλανόβας. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Γιαν Βέσελι με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-35, 55-56, 73-72

Άνετη νίκη για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι πέρασε ένα ήσυχο βράδυ στο Τελ Αβίβ, βελτιώνοντας σε 3-1 το ρεκόρ της στην εφετινή Euroleague. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν άνετα (88-69) της Βιλερμπάν, για την 4η αγωνιστική, με τους φιλοξενούμενους να βλέπουν το ρεκόρ τους να… κατρακυλά στο 1-3.

Η αποτελεσματικότητα των Λορέντζο Μπράουν (17π., 6ασ.) και Γουέιντ Μπάλντγουιν (12π., 8ασ., 1κλ.) στην επίθεση και η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, η οποία περιόρισε τη Βιλερμπάν στους 28 πόντους, μετέτρεψαν σε… περίπατο τον αγώνα από το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι απέκτησαν «μαξιλαράκι» 16 πόντων (68-52).

Από τους Γάλλους, που έχασαν με τραυματισμό τον Ζοφρέ Λοβέρν, οι 17 πόντοι του Νάντο ντε Κολό δεν ήταν αρκετοί για την υπέρβαση…

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 68-52, 88-69

Κι άλλη νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο

«Δύο στα δύο» για την Αρμάνι Μιλάνο στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, μετά το πέρασμα της και από το Μόναχο. Οι Ιταλοί επικράτησαν με 83-81 της Μπάγερν, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας σε 3-1 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην τέταρτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Μόνο εύκολη δεν ήταν η αποστολή της ομάδας του Έτορε Μεσίνα στο Μόναχο, με τους Ιταλούς να ακολουθούν στο σκορ τους γηπεδούχους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και στα 34΄΄ για τη λήξη ο φωτεινός πίνακας να γράφει το εις βάρος τους 81-79. Ωστόσο ο Μπάρον έδωσε «ανάσα» από τα 6.75 για το προσπέρασμα (81-82), για να κρίνει η… τύχη τη μοίρα της ιταλικής ομάδας στη συνέχεια, καθώς αρχικά ο Ουίνστον αστόχησε στο νικητήριο δίποντο, ενώ στα 3΄΄ για τη λήξη ο Βάιλερ Μπαμπ δεν αξιοποίησε τις ελεύθερες βολές (0/2), με την Αρμάνι να πανηγυρίζει το «διπλό».

Με 17 πόντους ο Νικολό Μέλι πρωταγωνίστησε στην επίθεση των νικητών, ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Μπράντον Ντέιβις, 13 ο Κέβιν Πάνγκος, ενώ ο Κάιλ Χάινς άγγιξε το νταμπλ νταμπλ (10π., 9ρ.). Ο Κάσιους Ουίνστον πάλεψε με 20 πόντους από την Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-37, 66-63, 81-83

Η 4η αγωνιστική ολοκληρώνεται απόψε με τους αγώνες: Αναντολού Εφές-Άλμπα Βερολίνου, Παναθηναϊκός-Μονακό, Μπασκόνια-Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης-Ερυθρός Αστέρας.