Και η δεύτερη μέρα των πρώτων ραντεβού για τα play off του Champions League περιελάμβανε παιχνίδια με μεγάλο ενδιαφέρον. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως από τα 15 γκολ που μπήκαν συνολικά στα 5 ματς, τα 13 σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο! Βήμα πρόκρισης για την εκπληκτική Βέρντερ που νίκησε 3-1 τη Σαμπντόρια στη Βρέμη, αλλά και για τις Χάποελ Τελ Αβίβ, Άντερλεχτ, Βασιλεία και Μπράγκα.

Στη Γερμανία, η ομάδα του Τόμας Σάαφ φαίνεται πως δεν επηρεάστηκε ιδιαίτερα από τη μεταγραφή του Μεσούτ Εζίλ στη Ρεάλ Μαδρίτης και νίκησε, με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, 3-1 τη Σαμπντόρια. Σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League για τη Βέρντερ. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Χάποελ Τελ Αβίβ έκανε την έκπληξη και επικράτησε στην Αυστρία της Σάλτσμπουργκ με σκορ 3-2, ισοπαλία 2-2 απέσπασε η Άντερλεχτ στο Βελιγράδι απέναντι στην Παρτιζάν, ενώ Μπράγκα και Βασιλεία επικράτησαν (εντός έδρας) με το ίδιο σκορ 1-0 των Σεβίλλης και Σέριφ, αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα:

Βέρντερ βρέμης – Σαμπντόρια 3-1
51′ Φριτζ, 67′ Φρινγκς (πέναλτι), 69′ Πιζάρο – 90′ Πατσίνι

Παρτιζάν – Άντερλεχτ 2-2
57′ Κλέο, 64′ Λέσιακς (αυτ.) – 54′ Ζιλέτ, 66′ Γιούχας

Μπράγκα – Σεβίλλη 1-0
62′ Μάθιους

Βασιλεία – Σέριφ 1-0
54′ Στόκερ

Σάλτσμπουργκ – Χάποελ Τελ βίβ 2-3
28′ Πόκριβατς, 67′ Βάλνερ (πέν.) – 3′ Ενιεάμα (πέν.), 44′ Σάχαρ, 53′ Σέχτερ

Πηγή: sport fm