Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα της σειράς των προημιτελικών της Basket League και επικράτησε με 84-66 για το 1-0, με τη σειρά να μεταφέρεται πλέον στη Θεσσαλονίκη.

Οι Πράσινοι άργησαν λίγο να βρουν τα πατήματά τους, όταν όμως έγινε αυτό με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με 9-4 και κρατούσαν το προβάδισμα σε όλη την πρώτη περίοδο, παρά το rotation του Εργκίν Αταμάν, που έκλεισε με το σκορ στο 22-18.

Με τους Πόρτερ και Άλστον να δίνουν λύσεις οι Ασπρόμαυροι προσπαθούσαν και κατάφερναν να έχουν μια επαφή με το σκορ, αν και οι γηπεδούχοι μπορούσαν ανά πάσα στιγμή να πατήσουν γκάζι και να ξεφύγουν. Η αλήθεια, όμως, είναι ότι έπαιζαν… τόσο όσο, με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι μπροστά με 46-37.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με σοβαρότητα και στην τρίτη περίοδο, όπως δείχνει το 50-37, ο ΠΑΟΚ όμως έβρισκε πάντα λύσεις και με σερί 7-0 μείωσε σε 50-44. Ως εκεί όμως… Οι Πράσινοι ανέβασαν ξανά ρυθμό, έδειξαν λίγο μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα και ξέφυγαν με 61-48 και στη συνέχεια με 66-50.

Η ομάδα του Αταμάν μπήκε από το +16 στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήγε και στο +22 (72-50), με τον ρυθμό να πέφτει στα τελευταία 6-7 λεπτά και το τελικό σκορ να είναι το 84-66.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66