Ένα ολοζώντανο μουσείο ιστορικής μνήμης βρίσκεται στον λόφο του Πλατανιά. Ο λόγος για το πολεμικό καταφύγιο που χτίστηκε από τα καταναγκαστικά έργα που επέβαλλαν οι Γερμανοί στους κατοίκους του Πλατανιά, το 1942, όταν πλέον είχαν καταλάβει όλο το νησί και εγκαταστάθηκαν στον Πλατανιά, αφού επιλέγει ως στρατηγικό σημείο. Του ανταποκριτή μας από το flashnews.gr στην Κρήτη Τα καταναγκαστικά έργα που υπεβλήθησαν οι κάτοικοι της περιοχής, πέρα από τα οχυρωματικά και τα πολυβολεία, ήταν η κατασκευή του συγκεκριμένου καταφυγίου που διήρκησε έξι μήνες και δούλευαν καθημερινά 15 άτομα. Το καταφύγιο και μουσείο πλέον, έχει μήκος 200 μέτρα με 13 θαλάμους. Λίγα χρόνια μετά την λήξη του πολέμου, χρησιμοποιούνταν ως αποθήκη από τους κατοίκους της περιοχής για τις πατάτες, λόγω του μικροκλίματος που επικρατεί στο εσωτερικό, αφού η θερμοκρασία παραμένει σε σταθερά επίπεδα, περίπου 21 βαθμούς, χειμώνα και καλοκαίρι. Το 2013 με πρωτοβουλία της Ενορίας του Αγίου Δημητρίου αλλά και εθελοντών-κατοίκων της περιοχής άρχισαν οι εργασίες αναστήλωσης και συντήρησης και πλέον λειτουργεί ως χώρος «ιστορικής μνήμης».
Η ιστορική ελιά έξω από το καταφύγιο