Ο Ολυμπιακός έχει ως μοναδικό στόχο τη νίκη στον αγώνα με τη Γουέστ Χαμ για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League ώστε να παραμείνει ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης και έχει βάλει βάσεις νίκης αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Ογκμπόνα.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι και αυτό το έδειχνε και το σκορ από το 33ο λεπτό, όταν ο Φορτούνης με πολύ ωραίο γκολ έκανε το 1-0.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τέλειο τρόπο για τους Πειραιώτες: Σέντρα-σουτ του Ροντινέι, παρέμβαση του Ογκμπόνα και η μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 με αυτογκόλ.