Με γκολ του Βλάχοβιτς στο 4ο λεπτό η Γιουβέντους νίκησε με 1-0 την Αταλάντα στο Ολίμπικο της Ρώμης και κατέκτησε το Coppa Italia για 15η φορά στην ιστορία της, κλείνοντας με χαμόγελα τη σεζόν.

Ο τελικός άρχισε ιδανικά για τους Μπιανκονέρι καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Βλάχοβιτς βγήκε τετ α τετ μετά την κάθετη του Καμπιάζο και βρήκε δίχτυα για το 1-0. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ήλεγξε πλήρως την κατάσταση και δεν απειλήθηκε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο, με τους Μπεργκαμάσκι να βελτιώνονται κάπως στο δεύτερο.

Η Αταλάντα είχε την καλύτερή της στιγμή στο 79′ με το σουτ του Λούκμαν που πήγε στο δοκάρι, για να απαντήσει η Γιουβέντους με το δοκάρι του Μιρέτι στο 83′. Από εκεί και πέρα, οι Τορινέζοι ήταν οργανωμένοι ανασταλτικά και κράτησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα που είχαν πάρει από νωρίς, πανηγυρίζοντας για την κατάκτηση του 15ου κυπέλλου της ιστορίας τους.